+386(0)1 5800 500 info@zgnl.si

ZAVOD ZA GLUHE IN NAGLUŠNE LJUBLJANA                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                   DOMSKA PRAVILA

DOM ZGNL

Veljavnost: od 1. 9. 2024

Dokument obravnavan:

  • 10. 5. 2024 konferenca doma
  • od 22. 5. do 12. 6. po vzgojnih skupinah
  • 5. 6. 2024 Svet staršev

 

  1. SPLOŠNE DOLOČBE

Temeljni cilj delovanja doma Zavoda za gluhe in naglušne Ljubljana (ZGNL) je zagotavljanje urejenih življenjskih in učnih pogojev ter vzgoja otrok in mladostnikov, ki zaradi šolanja začasno bivajo izven domačega okolja. Otroci in mladostniki so vanj nameščeni na osnovi odločbe Komisije za usmerjanje otrok in mladostnikov s posebnimi potrebami.

Dom otroku/mladostniku zagotavlja urejene življenjske pogoje in dobre pogoje za učenje. V to strukturo sodijo vzgojna ravnanja, pričakovanja in odzivi, ki bodo omogočali sobivanje otrok in mladostnikov, vzgojiteljev in drugih vključenih v vzgojno-izobraževalni okvir. Namen doma je ustvariti okolje, ki spodbuja učno uspešnost, socialno interakcijo in osebno rast otrok/mladostnikov.

Otroci/mladostniki prihajajo v dom iz različnih socialnih in kulturnih okolij in iz družin z različnimi stili vzgoje. Pravila domskega reda so nastala na osnovi Ustave Republike Slovenije in šolske zakonodaje ter ob pomoči aktivnega sodelovanja otrok in mladostnikov na sestankih vzgojnih skupin ter na osnovi sklepov aktiva vzgojiteljev. Pravila določajo skupne domske vrednote, norme, pravice in dolžnosti, ki otrokom, mladostnikom, vzgojiteljem, drugim zaposlenim in staršem omogočajo varnost, enakost, spoštovanje, dostojanstvo, enake možnosti in pravičnost. V domu si prizadevamo za spoštovanje osnovnih človekovih potreb po svobodi, spoštovanju in zasebnosti. Pri tem skrbimo, da nobeno dejanje nikogar ne prizadene in nikomur ne škodi.

  1. ORGANIZACIJA VZGOJNEGA DELA

Urnik bivanja

Zjutraj Bujenje, jutranja opravila, zajtrk.
Dopoldne Dopoldanska učna ura – individualno določen čas.
13.00–14.30 (v DD Vič 11.00–17.00) Kosilo.
Popoldne (DD Vič 17.00–18.30) Obvezna učna ura.
Po učni uri Organizirane dejavnosti, izhodi, obiski, prosti čas, interesne dejavnosti.
18.30–19.30 (v DD Vič 18.30–20.30) Večerja.
Po večerji Organizirane dejavnosti, individualna učna pomoč, prosti čas, sestanki skupine.
20.30–22.00 Priprava na nočni počitek.
21.00 Vsi otroci/mladostniki v svojih skupinah.
21.00 Nočni počitek za otroke do 4. razreda.
21.30 Nočni počitek za otroke do 9. razreda.
22.00 Nočni počitek za mladostnike.
do 6.00 Nočni počitek.
Vsak četrtek Čiščenje in urejanje sob in skupnih prostorov.

 

Odhodi in prihodi v šolo

Otrok/mladostnik se odpravi v šolo 10 minut pred začetkom pouka. Mladostniki iz DD Vič pa 1 uro  pred začetkom pouka. Otrok/mladostnik se iz šole vrne po pouku, v DD Vič najkasneje 1,5 ure po koncu zadnje šolske ure.

Prihodi in odhodi domov

Dom se odpre v ponedeljek ob 7.00. Ob prihodu se otroci/mladostniki vpišejo v knjigo prihodov in se ob petkih oz. ob odhodih domov izpišejo. Ob petkih je dom odprt do 16. ure. Otroci/mladostniki so na poti v dom in iz njega dolžni poskrbeti za lastno varnost in zdravje, hkrati pa morajo skrbeti, da njihova dejanja ne ogrožajo zdravja in varnosti drugih. Ob vikendih, praznikih in v času počitnic je dom zaprt.

Izhodi izven območja zavoda

Za mlajše od 14 let izhodi brez spremstva vzgojitelja niso dovoljeni. Mladostniki, stari 14 let ali več, lahko zapustijo območje doma s predhodnim dovoljenjem vzgojitelja in staršev, ki ob začetku leta podpišejo dovoljenje. Pri tem je potrebno upoštevati dogovorjeni čas izhoda in vrnitve, in sicer najkasneje do 21. ure. V posebnih primerih je podaljšanje izhoda mogoče ob predhodnem dogovoru in dovoljenju vzgojitelja, ob vednosti staršev.

Nočni čas

Poteka med 22.00 in 6.00. V tem času so vhodna vrata v skupine zaklenjena.

Učne ure

Učne ure so za vse otroke/mladostnike obvezne, opravljajo jih samostojno ali ob pomoči vzgojitelja. Potekajo v skupnih prostorih, vzgojiteljevi pisarni ali posameznikovi sobi, v DD Vič so na voljo tudi učilnice. Čas učnih ur na ZGNL je od 14.30 do 16.00, v DD Vič med 17.00 in 18.30. Po potrebi vzgojitelj učno uro časovno prilagodi.

Obiski

Obiski so dovoljeni v dogovoru z vzgojitelji, in sicer v popoldanskem času. V enotah ZGNL od 16.00 do 18.30. V DD Vič so obiski, v dogovoru z vzgojitelji, dovoljeni pred ali po učni uri, najdlje do 21.00 ure. Otroci/mladostniki se lahko družijo v dnevnih in drugih skupnih prostorih. Obiski v sobah so prepovedani. Vsak obiskovalec je dolžan svoj obisk najaviti vzgojitelju.

Obroki

V domu je poskrbljeno za zajtrk, kosilo, popoldansko malico in večerjo. Dietna prehrana je mogoča ob predložitvi zdravniškega potrdila. V DD Vič je po predhodnem dogovoru mogoč tudi vegetarijanski jedilnik. Prehranjevanje je dovoljeno le v skupnih prostorih do 21.00. Prinašanje hrane v dom ni dovoljeno. V primeru, da otrok/mladostnik hrano prinese, jo deli z vrstniki v svoji vzgojni skupini.

Dežurstvo

Otrok/mladostnik opravlja naloge in zadolžitve po navodilih vzgojitelja. Dežurni skrbi za urejenost skupnih bivalnih prostorov.

Organizirane dejavnosti (kino, karting ipd., zaključni izlet …)

Različne dejavnosti se organizirajo po vzgojnih skupinah, in sicer s sodelovanjem med vzgojitelji in otroki/mladostniki. Otroci/mladostniki imajo možnost predlagati, sodelovati in tudi samostojno voditi različne dejavnosti, ki se izvajajo v okviru programa. Te dejavnosti so za vse otroke/mladostnike iz vzgojne skupine obvezne.

Interesne dejavnosti

Vzgojitelji organizirajo različne interesne dejavnosti (športne, kulturne, ustvarjalne in druge). Le-te potekajo tedensko, mesečno ali občasno. Otroci/mladostniki se vanje vključujejo prostovoljno.

Domska skupnost

Otroci in mladostniki vseh vzgojnih skupin so organizirani v domsko skupnost, kjer imajo možnost obravnave predlogov, mnenj in pobud, ki se nanašajo na domsko bivanje in ki jih obravnava vzgojiteljski zbor. Mentor domske skupnosti je eden izmed vzgojiteljev. Sestanek domske skupnosti se skliče po potrebi in je za vse otroke/mladostnike obvezen.

Razporedi v skupine in sobe

Otroci/mladostniki so v domu organizirani v vzgojne skupine. V skupine in sobe so razporejeni po strokovni presoji vzgojiteljskega zbora. Pri razporedu se lahko v skladu z možnostmi upoštevajo želje otrok/mladostnikov. Zamenjava sobe je možna le ob dogovoru z matičnim vzgojiteljem.

Skrb za higieno in čistočo

Otroci/mladostniki (ob pomoči vzgojiteljev) skrbijo za osebno higieno ter urejenost svojih prostorov in skupnih bivalnih površin. To vključuje redno čiščenje sob, urejanje garderobnih omaric, pospravljanje skupnih prostorov in skrb za čistočo kopalnic ter stranišč po uporabi. Otrok/mladostnik svojo sobo temeljito pospravi 1 x na teden. Urejena mora biti tako, da so obleke v omari, pisalna miza urejena, soba pometena, postelja pospravljena, koš za smeti prazen, prah pobrisan, v sobi ne sme biti čevljev, posode ali ostankov hrane ter prazne embalaže. Vzgojitelj in/ali dežurni otrok/mladostnik 1 x tedensko preverja in ocenjuje urejenost sob. Dnevno tuširanje in umivanje zob, tako zjutraj kot zvečer, je obvezno. V skupini je obvezna uporaba copat. Posteljnina se redno menja, na 2 ali 3 tedne, po predhodnem razporedu glede na skupino.

Uporaba zdravil

Otroci/mladostniki jemljejo zdravila po predpisih zdravnika in ob vednosti vzgojitelja. Zdravila so spravljena v vzgojiteljevi pisarni. Starši ali mladostnik sam morajo vsako spremembo medikamentozne terapije sporočiti vzgojitelju.

V primeru bolezni

Če je otrok/mladostnik bolan ali se slabo počuti (psihično ali fizično) in ne gre k pouku, mora čim prej domov. V primeru, da se domov ne more odpraviti sam, je odgovornost staršev, da ga pridejo iskat še isti dan.

Sporočanje odsotnosti

V primeru izostanka v domu morajo starši oz. mladostnik sam o tem obvestiti vzgojitelja še isti dan.

Obveščanje in sodelovanje s starši

Vzgojitelji starše tedensko obveščajo o dogajanju v domu. V primeru bolezni in urgentnih zadev pa obveščanje poteka sproti. Na začetku šolskega leta je organiziran roditeljski sestanek, kjer starši prejmejo vse pomembne informacije.

Uporaba domskega inventarja

Otroci/mladostniki so osebno odgovorni za sobni in domski inventar, dolžni so poskrbeti, da sta soba in pohištvo v njem v takšnem stanju, kot sta bila ob začetku šolskega leta. Ob morebitni namerno povzročeni škodi je posameznik oz. njegovi starši dolžen poravnati stroške nastale škode. O vsakršni škodi, poškodbi ali nedelovanju inventarja je otrok/mladostnik dolžen obvestiti vzgojitelja.

Skrb za vredne predmete

V skupinah ZGNL dobi otrok/mladostnik kovinsko omarico s tromestno številčno kodo, kamor pospravlja vse vredne predmete, prav tako jih lahko spravlja pri vzgojitelju. Dom za kraje vrednih stvari, ki niso pospravljene v zaklenjene omarice, ne odgovarja. V DD Vič lahko svoje vredne stvari spravijo pri vzgojitelju ali zaklenejo v svoje sobe.

  1. UPORABA ELEKTRONSKIH NAPRAV

Otroci/mladostniki lahko uporabljajo svoje telefone in druge elektronske naprave v skladu z dnevnimi in nočnimi omejitvami. V skladu s Smernicami za uporabo zaslonov pri otrocih in mladostnikih, ki so jih pripravili slovenski pediatri, je uporaba naprav dovoljena:

  • otroci do 9. leta: 1 ura na dan,
  • otroci do 12. leta: 1,5 ure na dan,
  • mladostniki do 15. leta: do 2 uri na dan,
  • srednješolci: do 3 ure na dan.

Uporaba elektronskih naprav (mobitel, tablica, konzole, pametne ure, TV …) se vpisuje v tabelo v skupini.  V čas 3 ur se ne šteje uporaba naprav, kadar gre za namene šolskega dela. Učenci OŠ mobilnih telefonov ne nosijo v šolo. Elektronske naprave, z izjemo mobilnih telefonov, otroci/mladostniki pospravijo v kovinske omarice s tromestno številčno kodo oziroma v vzgojiteljevo pisarno ob 21. uri. Računalnik oz. TV se v skupnih prostorih po 21. uri lahko uporablja le izjemoma ob dogovoru z vzgojiteljem.

V času nočnega počitka so telefoni spravljeni v pisarni oz. za to namenjenemu prostoru. Mobilne telefone otroci/mladostniki oddajo vzgojitelju ob 21.30 uri. Telefon prevzamejo 15 minut pred odhodom v šolo. Dijaki, ki pričnejo s poukom po 8.00 uri, lahko uporabljajo elektronske naprave z dovoljenjem dežurnega vzgojitelja. Pred 8.00 uro zjutraj uporaba elektronskih naprav ni dovoljena.

Način uporabe elektronskih naprav mora biti primeren.

Prepovedano je : 

  • fotografiranje in snemanje ter objavljanje posnetkov osebe brez njenega dovoljenja,
  • pošiljanje žaljivih sporočil,
  • obrekovanje (pošiljanje neresničnih informacij ali montiranih fotografij o kom),
  • nadlegovanje (nenehno pošiljanje zlonamernih sporočil),
  • razkrivanje zasebnosti,
  • kraja gesel, vdiranje v profile/račune,
  • grožnje življenju ali varnosti,
  • izsiljevanje z intimnimi posnetki.

Posledice neupoštevanja pravil glede elektronskih naprav

V primeru neupoštevanja pravil se elektronska naprava odvzame. Če naprave otrok/mladostnik na opozorilo vzgojitelja ne preda samovoljno, le-ta  obvesti starše, ki še isti ali naslednji dan pridejo po elektronsko napravo in jo odnesejo domov. Prepoved uporabe elektronske naprave v domu traja 5 delovnih dni, glede na presojo vzgojitelja glede situacije pa je lahko tudi krajša. Ob vsaki naslednji kršitvi se odvzem elektronske naprave podaljša za dodatnih nekaj dni. Vzgojitelj vodi evidenco in ob ponavljajočih kršitvah se otroku/mladostniku izroči ustrezen vzgojni ukrep.

  1. ZAGOTAVLJANJE VARNOSTI IN ZDRAVJA V KRITIČNIH SITUACIJAH

V domu ZGNL verjamemo, da igra ključno vlogo pri ohranjanju varnosti in dobrega počutja ničelna toleranca do vsakršnega nasilja. Zato se dosledno zavzemamo za spoštovanje te načelne usmeritve.

Agresivno vedenje

V primeru agresivnega vedenja vzgojitelj najprej poskrbi za umirjanje situacije in za varnost otroka/mladostnika ter ga po potrebi izloči iz ogrožajoče situacije in s pomočjo drugih strokovnih delavcev poskrbi za vse vpletene. Sledi individualni pogovor z otrokom/mladostnikom, kjer se razjasnjujejo okoliščine dogodka. Določi se vzgojne ukrepe za vse vpletene in v primeru, da se podobne kršitve pogosto ponavljajo, matični vzgojitelj skliče krizni tim.

V primeru težjih oblik agresije obvestimo ravnatelja, svetovalno službo in po potrebi urgentno službo 112, policijo (113) in starše.

Spletno nasilje

Spletno nasilje se nanaša na uporabo elektronskih komunikacijskih sredstev, kot so socialna omrežja, spletna sporočila, e-pošta, spletni forumi itd., za namerno in ponavljajoče se nadlegovanje, ustrahovanje, poniževanje ali škodo drugi osebi. To lahko vključuje različne oblike agresivnega vedenja, kot so žaljivi komentarji, grožnje, objavljanje ponižujočih ali zasebnih informacij, lažne govorice, izključevanje iz skupine in druge oblike digitalnega nadlegovanja.

V primeru spletnega nasilja vzgojitelj po potrebi najprej nudi takojšnjo podporo in zaščito žrtvi, nato poskuša razjasniti okoliščine dogodka in se pogovoriti z vsemi vpletenimi. Glede na resnost situacije obvesti ravnatelja/pomočnika ter starše in skliče krizni tim, ki odloča o  nadaljnjih obravnavah.

Če obstaja sum, da je neko ravnanje prešlo v kaznivo dejanje, o tem vzgojitelj nemudoma obvesti policijo. Če bodo policisti prepoznali znake uradno pregonljivega kaznivega dejanja, bodo ukrepali v skladu z zakonodajo.

Samopoškodbeno vedenje

Samoagresija je namerna poškodba lastnega telesa oziroma njegovega dela. Pri lažjih oblikah je potrebno iz konteksta zaznati, ali otrok/mladostnik preizkuša meje in ni močno suicidalen  ali pa resno razmišlja o samopoškodbenem vedenju, saj se je v preteklosti že samopoškodoval, ima depresivne misli, se mu je zgodil travmatičen dogodek in grozi s samomorom …

Če zaznamo, da je otrok/mladostnik suicidalno ogrožen, najprej z njim opravimo pogovor in poskušamo oceniti, koliko je ogrožen, ter o tem obvestimo starše. Napotimo ga k svetovalni službi, da poišče boljše načine reševanja svojih težav.

Pri težjih oblikah vzgojitelj obvesti starše, ki pridejo po otroka/mladostnika v dom. Če starši niso dosegljivi, pokličemo 112. Otrok/mladostnik opravi pogovor pri psihiatru ali zdravniku in pridobi zdravniško potrdilo. V dom se lahko vrne z zdravniškim potrdilom, ki opredeljuje, da je njegovo duševno zdravstveno stanje stabilno in šele po pogovoru z ravnateljem/pomočnikom ravnatelja.

Prepovedane substance

Če vzgojitelj utemeljeno sumi, da otrok/mladostnik poseduje ali je pod vplivom alkohola ali drugih drog, naprej opravi z njim pogovor. O sumu obvesti ravnatelja/pomočnika. Sledi pregled osebnih predmetov/sobe in test na droge/alkohol ob prisotnosti vzgojitelja, ki o tem obvesti starše. Če je test pozitiven, vzgojitelj napiše poročilo o dogodku in skliče krizni tim, ki določi nadaljnje ukrepe (prepoved bivanja v domu, vključitev v programe za pomoč …). V primeru pozitivnega testa se stroški testa poravnajo po položnici. Glede na sklepe tima in težo kršitve se otroka/mladostnika lahko vključi v nadaljnjo strokovno obravnavo znotraj ali zunaj institucije. Če otrok/mladostnik testiranje zavrne, se smatra, da je sum utemeljen.

Nedovoljen izhod/beg

Če otrok/mladostnik nedovoljeno odide z območja ZGNL/DD Vič, vzgojitelj o begu obvesti ravnatelja/pomočnika ravnatelja. Nato pokliče policijo (113) in starše ter jih seznani, da je otrok/mladostnik pogrešan.

Če se otrok/mladostnik sam vrne v dom, vzgojitelj obvesti policijo, ravnatelja/pomočnika ravnatelja in starše.  Če se otrok/mladostnik vrne domov, so o tem starši dolžni obvestiti vzgojitelja.

Pregled osebnih predmetov

Če vzgojitelj utemeljeno sumi, da otrok/mladostnik pri sebi skriva prepovedane substance, nevarne stvari oziroma predmete ali raziskuje (spletne) vsebine, ki ogrožajo njegovo življenje in zdravje ali življenje ter zdravje drugih, ga pozove, da jih izroči prostovoljno, oziroma ga pozove, da mu dovoli/omogoči vpogled v (spletne) vsebine, in po tem opravi pregled osebnih stvari oziroma prostora ali elektronske naprave. Pregled osebnih predmetov se izvede s ciljem preprečevanja vnosa nevarnih predmetov v šolo, prepovedanih substanc, orožja ali drugih predmetov, ki bi utegnili ogroziti življenje ali zdravje otrok/mladostnikov ali drugih oseb in s ciljem preprečevanja spletnega iskanja vsebin na elektronskih napravah, ki so potencialno škodljive, neprimerne ali ogrožajo fizično, čustveno ali socialno varnost otrok/mladostnikov ali drugih oseb.  Vzgojitelj pregled opravi ob prisotnosti otroka/mladostnika in druge zaposlene odrasle osebe na območju institucije (pisarna, soba otroka/mladostnika, skupni prostori, okolica institucije) z upoštevanjem spoštovanja dostojanstva učenca/dijaka. Vzgojitelj prepovedano ali nevarno stvar zaseže in o tem napiše poročilo. Po potrebi se skliče krizni tim, ki odloči o nadaljnjih ukrepih. V primeru suma storitve prekrška ali kaznivega dejanja o tem obvesti pristojne organe.

Nalezljive bolezni

V primeru suma ali potrjene nalezljive bolezni pri otroku/mladostniku vzgojitelj nemudoma obvesti starše in otroka/mladostnika napoti domov. Starši morajo priti v čim krajšem času iskat vse osebne stvari, ki bi lahko bile kontaminirane, da jih odnesejo domov in jih ustrezno očistijo/razkužijo. Pri obravnavi nalezljivih bolezni sledimo smernicam in priporočilom NIJZ glede izolacije, testiranja in drugih ukrepov. Otrok/mladostnik se lahko vrne v dom z ustreznim zdravniškim potrdilom, ki potrjuje, da ni več nalezljiv.

Kraje in namerne poškodbe

Kraja, poskus kraje ali namerno poškodovanje/uničenje katerekoli vrste lastnine (denar, šolske potrebščine, oblačila, elektronske naprave, osebni avtomobil) so strogo prepovedani. O vsaki kraji ali namerni poškodbi mora otrok/mladostnik obvestiti vzgojitelja. Vzgojitelj obvesti ravnateljico in napiše poročilo. Ravnateljica o vsaki kraji obvesti tudi policijo.

  1. PRAVICE, DOLŽNOSTI, ODGOVORNOSTI V DOMU

Dolžnosti otrok in mladostnikov

  • Seznanijo se z domskimi pravili, podpišejo soglasje in pravila upoštevajo.
  • Varujejo svoje zdravje in zdravje drugih.
  • Redno jemljejo predpisana zdravila.
  • Opravljajo obveznosti za šolo.
  • Upoštevajo navodila vzgojiteljev in drugih strokovnih delavcev.
  • S svojim vedenjem ne motijo drugih.
  • Skrbijo za urejenost in čistost sobe ter osebno higieno.
  • 1 x na teden temeljito počistijo sobo.
  • Opravljajo dežurstva in skrbijo za urejenost skupnih prostorov.
  • Spoštljivo se vedejo do drugih.
  • Spoštljivo ravnajo z domskim inventarjem.
  • Govorijo v slovenskem ali v slovenskem znakovnem jeziku.
  • Pozdravljajo in spoštljivo komunicirajo.
  • Sooblikujejo življenje v domski skupini in skrbijo za ugled doma.

Pravice otrok in mladostnikov v domu

  • Varnost.
  • Spoštovanje/dostojanstvo.
  • Zasebnost.
  • Kakovostni pogoji bivanja.
  • Kakovostna prehrana.
  • Sodelovanje v skupini za spremljanje zadovoljstva s prehrano.

Dolžnosti staršev

  • Seznanijo se z domskimi pravili in podpišejo soglasje.
  • Udeležujejo se pogovorov in sestankov na povabilo vzgojiteljev.
  • Spoštljivo komunicirajo.
  • Otroka/mladostnika (nemudoma) odpeljejo domov, kadar:

–  je ogrožena njegova  varnost ali varnost drugih,

–  je pod vplivom prepovedanih substanc,

–  poseduje nevaren predmet in ga ni pripravljen izročiti,

– je bolan (če domov ne more oditi sam).

V primeru, da starši/skrbniki odklonijo, da bi prišli po otroka/mladostnika, vzgojitelj pokliče policijo. Policija vzpostavi stik s pristojnim centrom za socialno delo, ki organizira prevzem otroka/mladostnika.

  • Pridejo iskat elektronsko napravo, kadar otrok/mladostnik krši dogovore o uporabi naprave.
  • Sporočijo odsotnost otroka/mladostnika.
  • Sporočijo posebnosti zdravstvenih stanj (kronične bolezni, paraziti, nalezljive bolezni, sprememba medikamentozne terapije …).
  • Poravnajo nastalo škodo domskega inventarja v primeru namernega poškodovanja.

Pravice staršev

  • Spoštovanje.
  • Obveščenost: enkrat tedensko po e-pošti in ob vsakem kriznem dogodku, bolezni.

Dolžnosti vzgojiteljev, drugih strokovnih delavcev in spremljevalcev

  • Zagotavljajo zdravo in varno okolje.
  • Nudijo nujno zdravstveno pomoč.
  • Upoštevajo razvojne značilnosti ter individualne posebnosti pri vzgojnem delu.
  • Pomagajo pri učnem delu.
  • Nudijo socialno in čustveno oporo.
  • Ravnajo preventivno.
  • Preprečujejo nesprejemljiva vedenja.
  • Upoštevajo enakopravnost.
  • Hranijo zdravila, predpisana s strani uradne medicine.
  • Vzgajajo v duhu strpnosti in spoštujejo različnost vseh.
  • Nudijo pomoč in podporo v sodelovanju z drugimi strokovnimi delavci (vzgojitelj, svetovalni delavec, strokovni delavec za AM).
  • Varujejo osebne podatke v skladu z etičnimi merili in zakonom.

Pravice vzgojiteljev, drugih strokovnih delavcev in spremljevalcev

  • Varnost.
  • Strokovna avtonomija.
  • Spoštljivo vedenje otrok/mladostnikov ter staršev/skrbnikov pri sporazumevanju z vzgojitelji.
  1. KRŠITVE PRAVIL IN PREPOVEDI

Za storjene kršitve pravil in prepovedi oziroma opustitve dolžnosti, določenih v skladu s pravili, se izrečejo vzgojni ukrepi. Namen vzgojnega ukrepanja je, da se otroku/mladostniku, ki je storil kršitev, na podlagi individualne obravnave s konkretnimi vzgojnimi ukrepi in ob upoštevanju etičnih načel pomaga ozavestiti težo, sprejeti posledice storjene kršitve in spremeniti njegovo vedenje.

Vzgojni ukrepi

  • Opomin.
  • Ukor.
  • Pogojna izključitev iz doma.
  • Izključitev iz doma.

Alternativni vzgojni ukrepi

  • Odvzem ugodnosti.
  • Pobotanje oziroma poravnava.
  • Poprava škodljivih posledic ravnanja.
  • Opravljanje dobrih, koristnih del.
  • Vključitev v program za terapijo odvisnosti.
  • Premestitev v drugo vzgojno skupino.

V domu je prepovedano

  • Vsakršno nasilje in grožnje.
  • Posedovanje predmetov, ki lahko predstavljajo tveganje za varnost in zdravje.
  • Diskriminatoren in žaljiv govor ter vedenje.
  • Vedenje, ki moti druge.
  • Posedovanje, prodajanje, ponujanje in uživanje prepovedanih substanc (droge, alkohol).
  • Kajenje in uporaba tobačnih izdelkov in nadomestkov v domu in na območju ZGNL/DD Vič.
  • Uničevanje lastnine doma ali lastnine drugih ter kraja.
  • Spolni odnosi.
  • Vožnja drugih oseb v mladostnikovem avtomobilu.
  1. POHVALE, NAGRADE, PRIZNANJA

Otrok/mladostnik je lahko za svoje pozitivno vedenje, dosežke in dobra dela med bivanjem v domu nagrajen s pohvalo, nagrado ali priznanjem. Pohvale, nagrade in priznanja so pomemben način spodbujanja želenega vedenja in razvoja pozitivnih lastnosti in igrajo pomembno vlogo pri oblikovanju pozitivnega okolja, kjer se cenijo in spodbujajo pozitivne lastnosti ter dosežki posameznikov.

 

PRILOGE

IZJAVA O SEZNANJENOSTI Z DOMSKIMI PRAVILI

Otrok/mladostnik _______________________________________________ in starši/skrbniki ___________________________________ smo seznanjeni z DOMSKIMI PRAVILI ZGNL, ki urejajo življenje in delo v domu. Zavezujemo se, da jih bomo upoštevali in spoštovali.

 

Podpis otroka/mladostnika                                       Podpis staršev/skrbnikov

 

DOVOLJENJE ZA IZHODE IZ SKUPINE

Spodaj podpisani _____________________________ (starši/skrbniki) dovoljujem izhode z območja doma ZGNL svojemu otroku/varovancu _______________________________ .

 

Podpis staršev/skrbnikov

 

DOVOLJENJE ZA FOTOGRAFIRANJE IN OBJAVO FOTOGRAFIJ

Spodaj podpisani _____________________________ (starši/skrbniki) in otrok/mladostnik _______________________ dovoljujemo fotografiranje, snemanje in objavljanje fotografij/videov.

 

Podpis otroka/mladostnika                                       Podpis staršev/skrbnikov

Dostopnost